top of page


מי לא שמע את המושג רפואה משלימה? תחום שכבר נהיה יותר ויותר שגור ומוכר בעולם הרפואה, אך לא תמיד ברור מה הוא כולל, למי הוא מיועד, מי המטפלים ואיזו הכשרה הם עוברים.

החלטתי לעשות מעט סדר, להסביר בדיוק למה מתכוונים ולהכיר קצת יותר לעומק את האפשרויות השונות למי שבוחר להיות מטופל או מטפל בתחום זה או סתם למי שמעוניין לפתוח מעט את הראש לתחום שעדין יחסית חדש שנתפש אצלנו לעיתים כמוזר, אך מוכר ושגור אצל אחינו מהמזרח.
 

מהי רפואה משלימה?

 

 

רפואה משלימה

פורסם באתר "סיניסיני"- ספטמבר 11'

Herbal Remedies

"רפואה משלימה" / "רפואה אינטגרטיבית" (משולבת) או כפי שלעיתים נהוג לקרוא לה "רפואה אלטרנטיבית", מאגדת בתוכה מספר רב של שיטות טיפול שונות. בבסיס כולן קיימת ההכרה בהשפעה שיש לגוף ולנפש האחד על השני ובידיעה שעל מנת להגיע לריפוי יש לטפל בשני מישורים אלה במקביל (ביטוי אחד לכך הוא שמצוקות נפשיות מתבטאות ברמה הגופנית כמחלות).
בנוסף חשוב לציין שהרפואה המשלימה שמה דגש על מציאת שורש הבעיה ולא רק בטיפול בסימפטום הגופני.
מקורן של רוב השיטות הוא במזרח- סין, יפן, הודו, אך קיימות גם שיטות שהתפתחו במערב ומסתמכות על עקרונות הרפואה המערבית (ביופידבק, אוסטאופתיה, כירופרקטיקה וכו').
שיטות הטיפול מגוונות ולכל אחת היחוד שלה- מטיפול במגע, צמחים, תזונה, דיקור, הומאופתיה ועד להילינג בכוח המחשבה.
בשנים האחרונות הופכת הרפואה המשלימה ליותר ויותר מקובלת ואף משולבת בטיפולים הקונבנציונליים במסגרת השירותים הניתנים ע"י קופות החולים ובתי החולים.
שיתוף פעולה שכזה ניתן למצוא בכמה בתי חולים במחלקות שונות- טיפול בסרטן, בעיות עיכול, רפואת נשים, חדרי לידה, אורטופדיה, מחלות לב, רפואת ילדים ועוד.


קישור לסרטון המדגים שיתוף פעולה במרכז לרפואה משלימה בביה"ח "איכילוב"- 

רבים שלא מצאו מזור לבעיותיהם מוכנים לנסות כל שיטה שתביא עבורם מרפא.
כמו כן, אנשים מחפשים כוונים חדשים, פתוחים לרעיונות נוספים ונמשכים לטיפולים שמחברים בין גוף ונפש. אנשים מעוניינים להתנסות בשיטות שמסתמכות על ידע קדום, ברפואה מסורתית שמשלבת מגע, חום ומוצרים מן הטבע ותפיסה מעט שונה מהקיימת בעולם המערבי.
בנוסף, מהפכת המידע והנגישות שיש היום לאינטרנט, חושפת מדי יום מיליוני אנשים ברחבי העולם לשיטות הטיפול השונות של הרפואה המשלימה, וכיום עוד ועוד בוחרים בה כדרך טיפול במחלות ובבעיות המתעוררות אצלם.
 

מסלולי ההכשרה
 

עדות לעליית הפופולריות של הרפואה המשלימה היא מספרם הרב של מוסדות הלימוד המציעים מסלולים ללימוד שיטות אלטרנטיביות לריפוי. אין ספק כי מי שעוסק במקצוע הרפואה המשלימה נהנה מסיפוק אישי המתלווה מהבאת מזור לבעיותיהם של אנשים, אשר משפיעות על איכות חייהם.
בארץ קיימים מוסדות רבים בהם ניתן לרכוש השכלה והסמכה למטפל מקצועי בתחומי הרפואה המשלימה. אם תקלידו "רפואה משלימה" במנוע חיפוש לאיתור מוסדות ללימודים, תקבלו עשרות מוסדות ומאות מסלולי הכשרה שונים.
כיום אין עדין הכרה של המועצה להשכלה גבוהה במקצועות אלו לתואר אקדמי, והלימודים מתבצעים לרוב במוסדות פרטיים. עם עליית הביקוש לטיפולים אלטרנטיביים בקרב הציבור, עלה הצורך בהסדרת מסלולי הכשרת המטפלים בכדי להגן על המטופלים מפני מטפלים שעלולים לסכן את בריאותם. התהליך עדין בעיצומו וכולנו תקוה שנראה התקדמות משמעותית בנושא.
מה שכן מוסדר הוא הצורך ברשיון ממוסד מוכר, לכן בכדי להיות מטפל מוסמך יש צורך בלימודים באחד מבתי הספר או המכללות המוכרים וכן מעבר מבחן הסמכה (לרוב משך ההכשרה הוא בין שנתיים לארבע שנים, כתלות בתחום המדובר). לרוב נדרשים הסטודנטים לעבור גם תקופת התמחות שמשלבת עבודה מעשית בתחום וזאת תוך השגחה ולווי ע"י מטפל מקצועי ומנוסה.
מסלול הכשרת המטפלים כולל שעות לימוד רבות, חלקן תיאורטיות וחלקן מעשיות.
בחלק התיאורטי לומדים מגוון של נושאים שמטרתם לחשוף את הסטודנטים לפילוסופיה עליה מבוססת שיטת הטיפול אותה הם לומדים וכן מתן רקע וידע נרחב שהם הבסיס החשוב להבנת השיטה ולטיפול באמצעותה. מספר שעות מכובד מוקדש גם ללימוד נושאים ברפואה מערבית כגון אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה וכד'.
חלק חשוב בהכשרת המטפלים הוא החלק המעשי שבמהלכו צוברים הסטודנטים נסיון קליני ע"י צפיה במטפלים מנוסים וטיפול על חברי הכיתה ומתנדבים כל זאת בלווי ויעוץ של מטפלים מוסמכים ותיקים בתחום.
לפני שבוחרים מקום לימוד רצוי לבדוק האם מסלול הלימוד המבוקש כולל הכשרה מעשית שבסיומה מקבלים תעודת הסמכה ורישיון עבודה לעסוק בתחום זה. קשה מאד להתחיל לטפל באנשים ללא נסיון קליני ובטחון שנרכש תוך כדי הלימודים.
כדאי מאד להתייעץ עם בוגרי התכנית, להגיע למקום ולהתרשם בעצמכם ממקצועיותם של המרצים ושל מוסד הלימוד.
הלימודים אינם זולים ודורשים השקעה רבה (אין שום קיצורי דרך), לכן חשוב לודא שמוסד הלימודים מוכר ומהימן ושההכשרה שתקבלו תהיה מספקת ומקצועית.


למי מתאים לפנות לרפואה משלימה?


הרפואה המשלימה חולשת על קשת רחבה של טיפולים בבעיות בריאותיות ומסוגלת לספק מענה הולם לצינון כמו גם לשיקום משבץ. מספר רב של סובלים מבעיות בריאותיות מסביב לעולם מסתייעים בשרותי הרפואה המשלימה במקומות בהן זו הקונבנציונלית הרימה ידיים. כמובן, גם ברפואה המשלימה אין הצלחה של מאה אחוזים אך התהליך והתרופות בהן עושה שימוש המטופל הן בריאות יותר, מבוססות על רכיבים טבעיים ולרוב אינן גורמות לתופעות לוואי.
פעמים רבות מגיעים מטופלים אשר התאכזבו מהטיפול אותו מציעה הרפואה הקונבציונלית וחוסר יעילותו.
הרפואה המשלימה, על מגוון שיטותיה מתגלה לעיתים קרובות כפתרון האופטימלי לאותם אנשים.
האפקט הטוב של הטיפולים נוצר כתוצאה מהבנה טובה של התהליכים המתרחשים בגוף ותיעול אנרגיה למקומות הנכונים. כלומר, הרפואה המשלימה עושה שימוש בגוף עצמו כתרופה לבעיות הפיזיות והנפשיות שלנו.
לנוכח ההכרה ההולכת וגוברת בנזק שעלולים חומרים כימיים שונים לגרום לגוף, הולך וצובר תאוצה הרצון לבחור במזון טבעי יותר, אורגני, המודעות לצורך במיחזור ושמירה על הטבע עולה וכך גם הנטיה לבחור בטיפול טבעי יותר, פחות פולשני ומתערב ויותר מחובר לצרכים הראשוניים של הגוף.
הרעיון של הרפואה המשלימה הוא ללמוד לחיות באורח חיים בריא, אשר מותאם לטבע של כל בן אדם. זוהי למעשה רפואה מונעת. בעוד אנחנו במערב רגילים לפנות לרופא כאשר אנחנו כבר חולים, במזרח מקובל להיעזר ברפואה ככלי לניהול אורח חיים בריא שמונע מצב של חולי.
כפי שידוע שפעילות ספורטיבית קבועה, תזונה בריאה, אורח חיים נטול לחצים ושינה מספקת חשובים להארכת חיים, כך גם שמירה על איזון נכון של האנרגיה בגוף תתרום לבריאותנו ותמנע מצב של חולי, שזהו למעשה מצב של חוסר איזון.
מכאן שטיפולים כגון דיקור, שיאצו, טווינא, צמחי מרפא, נטורופתיה, מדיטציה ועוד ניתן ואף רצוי לבצע באופן תדיר ע"מ לשמור על גוף מאוזן ובריא ולמנוע הגעה למצב של חולי שיציאה ממנו כבר כרוכה בטיפולים יותר אינטנסיביים.


איך לבחור שיטה מתאימה?


החלטתם לפנות לרפואה משלימה, איך תדעו איזו שיטה מתאימה לכם?
ראשית בררו אילו שיטות קיימות- ע"י חיפוש מהיר באינטרנט תגלו עולם שלם של אפשרויות.
לכל שיטה יש את המאפיינים שלה (דיקור, מגע, עבודה פנימית, פסיכולוגית, תזונה וכו'), חישבו האם מתאים לכם טיפול המשלב מגע, האם תהיו מוכנים לשנות את הרגלי התזונה שלכם, האם תהיו מוכנים לטול צמחי מרפא וכו', ולפי נטיותיכם בחרו את השיטה אליה אתם מתחברים יותר.
חשוב לודא שמרכז הטיפולים נמצא במרחק סביר מביתכם ומאפשר לכם הגעה נוחה לטיפולים, כך תוכלו להתמיד בתהליך.
קבלו המלצות מחברים ואל תהססו לחקור את המטפל שבחרתם לנסיונו, מקום הכשרתו, אורך הטיפול וכו'.
 

מאחלת לכם רפואה שלמה!המאמר פורסם במקור באתר "www.sinisini.co.il"- קישור למאמר.

bottom of page